Plejtvák obrovský je největší živočich na Zemi všech dob. Dosahuje délky přes 30 m a váží až 190 tun.

Největší cestovatelé jsou plejtvákovci šedí – každý rok překonají cca 18 000 km. Žijí v Atlantském oceánu u Beringovy úžiny, ale kvůli rozmnožování plují až k pobřeží Kalifornie a Mexika.

Největším ploutvonožcem je rypouš sloní. Samci dosahují délky až 6,5 m a hmotnosti až 4,5 t. Při zvednuté hlavě dosahují výšky 3 m. Rypouši sloní žijí hlavně v oblastech blízkých Antarktidě, někdy se ale objeví na nečekaném místě. Jako např. na jaře 2014 na pláži v Austrálii v Perthu:

Dvoutunový rypouš si zabral celou pláž jen pro sebe

Delfín, jako všichni kytovci dýchá plícemi. Na rozdíl od člověka, který dýchá reflexně (nemusí na dýchání myslet), delfín dýchá vědomě – kdyby na dýchání přestal myslet, tak se udusí. Dýchat samozřejmě musí i během spánku. Proto vždy spí jen jedna mozková hemisféra a druhá je vzhůru. Po cca 20 minutách dojde k jejich vystřídání.

Krakatice je největší hlavonožec. Včetně chapadel dosahuje délky až 14 metrů a je majitelem největšího oka v živočišné říši, o průměru 30 cm (jako talíř). Není divu, že se odedávna vyskytuje v mnoha příbězích námořníků. Jako její jediný nepřítel je uváděn vorvaň. Tento kytovec je největším dravým zvířetem na Zemi a živí se právě i krakaticemi. Je schopný se potopit do hloubky až 3 000 metrů a vydržet bez nadechnutí 2 hodiny!

Rekord v ponoru bez dýchacího přístroje drží Herbert Nitsch, který se dokázal ponořit až do hloubky 249 m. Tento potápěč dokáže zadržet dech až na více než 9 minut.

Největší perla na světě váží 6,4 kg. Vznikla činností zévy obrovské, což je největší žijící mlž. Její lastury jsou až 1,2 m dlouhé a váží až 200 kg.

Jediná stavba živých tvorů, která je vidět i z Měsíce je Velký korálový útes u severovýchodní Austrálie. Tvoří ho asi 600 ostrovů a je přes 2 000 km dlouhý.