Nos většinou vnímáme hlavně jako sídlo čichu, ale má i mnoho dalších důležitých funkcí. Vzduch, který vdechujeme, má daleko k ideálu. Může být buď příliš horký, nebo naopak ledový, bývá znečištěn různými pevnými částicemi. Nos - vstupní brána dýchacích cest - by se dal přirovnat ke klimatizační, čisticí a kontrolní jednotce.

Kontrolní jednotka

Čich pro nás není důležitý jen pro vnímání vůně květin nebo naopak nepříjemného zápachu spojeného s připáleným mlékem. Čichem kontrolujeme kvalitu vdechovaného vzduchu. Např. při kontaktu s nebezpečným plynem dochází k zadržení dechu. Tak se chráníme před poškozením.

Klimatizační jednotka

Pro plíce je ideální vzduch o teplotě 37 °C a relativní vlhkosti 100 %. Vdechnutý vzduch se proto při průchodu nosní dutinou ohřívá nebo ochlazuje a zároveň dochází k jeho zvlhčení. Samozřejmě je pro nos jednodušší dosáhnout relativní vlhkosti vzduchu 100 %, pokud vdechovaný vzduch není příliš suchý – optimální vlhkost prostředí je 45 %, pokud se pohybujeme v prostředí s výrazně nižší vlhkostí, může dojít k poškození správné funkce nosu. A pokud vzduch není správně upraven, může následně dojít i k poškození plic.

Čisticí jednotka

Vzduch, který vdechujeme, je znečištěn menšími i většími částicemi. Hrubé nečistoty jsou zachyceny chloupky v nose. Menší částice odfiltruje nosní sliznice, která tvoří povrch nosní dutiny. Na povrchu sliznice je mnoho řasinek překrytých hlenem. Nečistoty se přilepí na hlen a hlen je neustálým pohybem řasinek postupně odsunut z nosní sliznice pryč. Je zřejmé, že pro správnou čisticí funkci je nutný neustálý pohyb řasinek a přiměřené množství hlenu správné konzistence.

Představme si, že vdechneme např. bakterie. Pokud máme příliš suchou sliznici, dostává se dále až do plic mnohem více bakterií. V příliš hustém hlenu nejsou řasinky schopné se dostatečně pohybovat – jejich pohyb ustává, bakterie se sice na hlenu zachytí, ale nejsou odsouvány pryč. Snadněji se tak dostanou přímo na sliznici, kde mohou způsobit třeba zánět. Ani velké množství hlenu není dobré – řasinky nejsou schopné v takovém prostředí dostatečného pohybu.

Jak pomoci správné funkci nosní sliznice?

Nejčastějším problémem je zahuštění hlenu kvůli nedostatečné vlhkosti, tím zastavení pohybu řasinek a odsunu škodlivin. Základem je zajistit dostatečnou vlhkost – tak dojde ke zředění hlenu, změkčení stroupků v nose, které vznikly při delším vysychání sliznice, a následné obnovení přirozené funkce nosu. Pomoci můžeme zvlhčováním vzduchu a správnou péčí o nosní sliznici. Velmi vhodné jsou izotonické roztoky mořské vody ve spreji. Izotonické roztoky mají stejnou koncentraci iontů jako tělní tekutiny, jsou tedy dobře tolerovány a nezpůsobují ucpávání nosu nebo vysušování sliznice. Péčí o nosní sliznici tak můžeme snížit riziko třeba i infekce horních cest dýchacích.