Co je to rýma?
Rýma je jedno z nejčastějších onemocnění vůbec. Jedná se o zánět dutiny nosní a může mít různé příčiny.Nejčastějším původcem rýmy jsou viry, zejména rhinoviry. Nosní sliznice zduří a následkem je omezená průchodnost nosu, doprovázená výtokem, případně svěděním nosu a kýcháním. Onemocnění se rychle šíří v rodinách a kolektivech, jako např. školkách a školách. Šíří se nejen kapénkovou nákazou, ale také tělesným kontaktem a sdílením kontaminovaných předmětů, například hraček. Vodnatá rýma se často během několika dní změní na hlenovou až hlenohnisavou. Dochází k oslabení funkce nosní sliznice, řasinky nejsou schopné dostatečné čistící funkce. Takto oslabená nosní sliznice je náchylná k následné bakteriální infekci, která je charakteristická hustším žlutým až zeleným hnisavým hlenem, který může lehce zapáchat.
Bakteriální zánět se může z nosní dutiny rozšířit dále a způsobit např. zánět vedlejších dutin nosních nebo zánět středního ucha. V obou případech je na místě navštívit lékaře, aby nedošlo k vážným komplikacím s případnými trvalými následky.
Zvláštní kapitolou je alergická rýma, která je nepřiměřenou reakcí organismu na látky běžně se vyskytující v prostředí. Alergickou rýmu je vhodné zkonzultovat s lékařem i proto, že velké množství pacientů s chronickou rýmou trpí zároveň astmatem.
Jak léčit rýmu?
Základem je dodržovat klidový režim, nezatěžovat tělo nadměrnou námahou. Je potřeba dodržovat pitný režim. Na místě jsou teplé nápoje, zvláště pak bylinné čaje. V případě horečky jsou vhodné léky s obsahem např. paracetamolu. V případě ucpaného nosu jsou na místě nosní kapky. Pozor ale na tzv. dekongestiva, která jsou určena pouze pro krátkodobé použití (7–10 dní). Dlouhodobě je možné využít hypertonický roztok mořské vody Delmar Hypertonic, který na principu osmózy „vytáhne“ ze sliznice přebytečnou tekutinu, dojde tak k jejímu splasknutí a znovuzprůchodnění nosu. Izotonický Delmar naproti tomu přispívá ke každodenní hygieně nosu, aby nosní sliznice byla dostatečně zvlhčená a lépe plnila svou samočistící funkci.
U velmi malých dětí, které ještě neumějí smrkat, je třeba nadbytečný hlen odsávat s pomocí odsávačky.
Rýma většinou netrvá déle než týden. Pokud ale neodezní ani po dvou týdnech, může se jednat o rýmu chronickou a je vhodné navštívit lékaře.
Jak rýmě předcházet?
Nejčastější výskyt rýmy je v chladných měsících. Důležité je zvyšovat obranyschopnost organismu – dostatečný příjem vitamínů ve formě ovoce a zeleniny, případně vitaminových doplňků stravy, přiměřené otužování. Je na místě omezit pobyt v místech s velkou koncentrací lidí (nákupní centra, kina, dopravní prostředky). Nevhodný je pobyt v přetopených či zakouřených prostorách.
Vhodná je také péče o nosní sliznici, protože jen zdravá sliznice dokáže zachytit a odsunout nečistoty, bakterie, alergeny apod. a přispívat tak k prevenci onemocnění horních cest dýchacích.